
4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel OT-997D |
| Dimensions | 129.8 x 68 x 11 mm (5.11 x 2.68 x 0.43 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.