
3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 11.9 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash (optional) | Yes |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 432 h (2G) / Up to 325 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (optional) |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.