
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP or 5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 3 (4) |
| Dimensions | 121.3 x 64.2 x 11.6 mm (4.78 x 2.53 x 0.46 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 2 MP or 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable (EMEA) |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min (2G) / Up to 7 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 466 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 (3G model)Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 (4G model) |
| GPU | Mali-400Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - EMEA |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.