
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP or 8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 3 (5) |
| Dimensions | 141 x 71.5 x 10 mm (5.55 x 2.81 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP or 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP / VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable (3G model) |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Standby | Up to 510 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM, 8GB 1GB RAM (4G) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 (3G model)Quad-core 1.1 GHz (4G model) |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - EMEA |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - EMEA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.