
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 2820 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 3 (7) |
| Dimensions | 189 x 111 x 9.1 mm (7.44 x 4.37 x 0.36 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| Colours | Yellow, Blue, Red, Pink |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2820 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.