
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 2820 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 3 (7) 3G |
| Dimensions | 189 x 111 x 9.1 mm (7.44 x 4.37 x 0.36 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| Colours | Yellow, Blue, Red, Pink |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2820 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.