
7.0 inches, 135.1 cm2 display
Price (USD)
$87
Display
7.0 inches, 135.1 cm2
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 2840 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 7 |
| Dimensions | 9.9 mm thickness |
| Weight | 285 g (10.05 oz) |
| Colours | Bluish Black, Gun Gray/ Color Skins |
| Screen Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~157 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2840 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 4 h (multimedia) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM (EMEA), 4GB 1GB RAM (LATAM) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.