
8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 3240 mAh
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pixi 8 |
| Dimensions | 209 x 124.5 x 9 mm (8.23 x 4.90 x 0.35 in) |
| Weight | 325 g (11.46 oz) |
| Colours | Bluish Black, Chocolate, Aubergine |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3240 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM (EMEA), 8GB 1GB RAM (LATAM) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.