
9.6 inches, 267.2 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
9.6 inches, 267.2 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4600 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop 10 |
| Dimensions | 245.2 x 146.4 x 7.9 mm (9.65 x 5.76 x 0.31 in) |
| Weight | 380 g (13.40 oz) |
| Colours | White, Dark grey |
| Screen Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4600 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - EMEA |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.