
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop 2 (4.5) |
| Dimensions | 132.5 x 65.4 x 10 mm (5.22 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Lemon Yellow, Lavender, Jade Green, Cozy Red, Aqua Blue, White, Platinum Silver, Ash Gray, Volcano Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB (5GB user available), 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5042A, 5042X, 5042W, 5042G |
| 4G | 1, 2, 4, 5, 7 - 5042A |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5042A, 5042X, 5042W, 5042G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.