
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP or 8 MP
Battery
Li-Ion 2000/1800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop 3 (5) |
| Dimensions | 141 x 71.5 x 9.9 mm (5.55 x 2.81 x 0.39 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colours | Black, Silver, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP or 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP/ 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000/1800 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3/ 1.1 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.