
7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 3240 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop 7 |
| Dimensions | 192 x 113 x 8.9 mm (7.56 x 4.45 x 0.35 in) |
| Weight | 285 g (10.05 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Ion 3240 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 70 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.