
7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
3 MP
Battery
Li-Ion 3240 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop 7S |
| Dimensions | 192 x 113 x 9 mm (7.56 x 4.45 x 0.35 in) |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Colours | White, Black/ color back panels |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 3 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3240 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - P330X |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.