
8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop 8S |
| Dimensions | 209 x 128 x 7.2 mm (8.23 x 5.04 x 0.28 in) |
| Weight | 327 g (11.53 oz) |
| Colours | White, Black/ color back panels |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 4100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.