
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop Astro |
| Dimensions | 133.6 x 65.3 x 9.9 mm (5.26 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 144.9 g (5.11 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 11 h (3G) |
| Standby | Up to 288 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.