
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop C2 |
| Dimensions | 122 x 64.4 x 12 mm (4.80 x 2.54 x 0.47 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| Colours | Bluish Black, Pure White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 9 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 510 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 4032D, 4032E |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.