
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop C3 |
| Dimensions | 122 x 64.4 x 12 mm (4.80 x 2.54 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Bluish Black, Pure White, Hot Pink |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, 4033A, 4033E, or 3.15 MP, 4033X, 4033D |
| Front Camera | VGA, 4033A, 4033E only |
| Video | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 9 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 510 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 4033A, 4033E |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - 4033D, 4033X |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - 4033D, 4033X |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.