
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop C5 |
| Dimensions | 131.5 x 67.9 x 11.5 mm (5.18 x 2.67 x 0.45 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 392 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.