
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP (7040D) 5 MP
Battery
Li-Ion 2000/1900 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop C7 |
| Dimensions | 141 x 71.8 x 9.9 mm (5.55 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP (7040D) 5 MP, AF (7041X/7041D) |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash (7040A, 7041X, 7041D, 7040F, 7040E) | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000/1900 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Standby | Up to 650 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM, 1GB RAM (7041X) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - 7040D, 7041D, 7041X |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - 7040D, 7041D, 7041X |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (7041X, 7041D only) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.