
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop C9 |
| Dimensions | 151 x 77.5 x 9.5 mm (5.94 x 3.05 x 0.37 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colours | Bluish Black, Cherry Red, Full White, Hot Pink, Fresh Turquoise |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Standby | Up to 560 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA (optional) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.