
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop S3 |
| Dimensions | 123 x 64.4 x 9.9 mm (4.84 x 2.54 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White, Red, Orange, Yellow, Green, Purple |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - 5050Y |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.