
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop S7 |
| Dimensions | 141 x 72 x 9.4 mm (5.55 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White/ purple, green, red, orange, yellow back panels |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 480 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - 7045Y |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.