
5.9 inches, 96.0 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
5.9 inches, 96.0 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pop S9 |
| Dimensions | 162.4 x 84.4 x 8.6 mm (6.39 x 3.32 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Colours | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White/ purple, green, red, orange, yellow back panels |
| Screen Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~249 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 36 h (2G) / Up to 23 h (3G) |
| Standby | Up to 425 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - 7050Y |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.