
5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$80
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Pulsemix |
| Dimensions | 146.1 x 71.9 x 7.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 145.7 (5.15 oz) |
| Colours | Metal Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 560 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 4, 5, 7, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C; magnetic connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.