
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$50
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2050 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, September
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Tetra |
| Dimensions | 142.5 x 71.9 x 9.4 mm (5.61 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Stealth Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2050 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 14 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.