
1.22 inches, 4.7 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
1.22 inches, 4.7 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 210 mAh
Processor
184
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel Watch |
| Dimensions | 41.8 x 41.8 x 10.5 mm (1.65 x 1.65 x 0.41 in) |
| Weight | - |
| Colours | White, Black/Red |
| Screen Size | 1.22 inches, 4.7 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 256K colors | 240 x 204 pixels (~258 ppi density) |
| Battery | Li-Ion 210 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 120 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 8MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | 184 MHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | USB 2.0 (charging only) |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, altimeter, gyro, heart rate, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.