
7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 2980 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire 7 |
| Dimensions | 191 x 115 x 10.6 mm (7.52 x 4.53 x 0.42 in) |
| Weight | 313 g (11.04 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Ion 2980 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.