
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 3210 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2017, June
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 8 (2017) |
| Dimensions | 214 x 128 x 9.7 mm (8.43 x 5.04 x 0.38 in) |
| Weight | 369 g (13.02 oz) |
| Colours | Black, Canary Yellow, Marine Blue, Punch Red |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 3210 mAh, non-removable (11.87 Wh) |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Internal Memory | 16GB 1.5GB RAM, 32GB 1.5GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T730MP3 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.