
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 3830 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2017, October
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 10 (2017) |
| Dimensions | 262 x 159 x 9.8 mm (10.31 x 6.26 x 0.39 in) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
| Colours | Black, Marine Blue, Punch Red |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 3830 mAh, non-removable (14.2 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core (2x1.8 GHz Cortex-A72 & 2x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR G6250 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.