
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2020, June 03
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 8 Plus (2020) |
| Dimensions | 202 x 137 x 9.7 mm (7.95 x 5.39 x 0.38 in) |
| Weight | 355 g (12.52 oz) |
| Colours | White, Black, Twilight Blue, Plum |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Yes | Yes |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G52 MC1 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.