
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Octa-core
No cellular connectivity | Available. Released 2019, October
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 10 (2019) |
| Dimensions | 262 x 159 x 9.8 mm (10.31 x 6.26 x 0.39 in) |
| Weight | 504 g (1.11 lb) |
| Colours | Black, Plum, Twilight Blue, White |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p | 720p |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.