
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 10 |
| Dimensions | 262 x 159 x 7.7 mm (10.31 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 432 g (15.24 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.