
7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio)
Battery
Non-removable Li-Ion 4400 mAh battery
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Kindle Fire |
| Dimensions | 190 x 120 x 11.4 mm (7.48 x 4.72 x 0.45 in) |
| Weight | 413 g (14.57 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4400 mAh battery |
| Internal Memory | 8GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.