
6.0 inches, 104.4 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
6.0 inches, 104.4 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 6 |
| Dimensions | 169 x 103 x 10.7 mm (6.65 x 4.06 x 0.42 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| Colours | Black, White, Cobalt, Magenta, Citron |
| Screen Size | 6.0 inches, 104.4 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~252 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core (2x1.5 GHz & 2x1.2 GHz) |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.