
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire HD 8 |
| Dimensions | 214 x 128 x 7.7 mm (8.43 x 5.04 x 0.30 in) |
| Weight | 311 g (10.97 oz) |
| Colours | Black, Magenta, Blue, Tangerine |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.