
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Fire Phone |
| Dimensions | 139.2 x 66.5 x 8.9 mm (5.48 x 2.62 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 (front and back) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, AF, OIS |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 22 h |
| Standby | Up to 285 h |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.