
7.0 inches, 142.1 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Non-removable Li-Ion battery
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Kindle Fire HD |
| Dimensions | 193 x 137 x 10.3 mm (7.60 x 5.39 x 0.41 in) |
| Weight | 395 g (13.93 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | No |
| Battery | Non-removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 11 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.