
7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Kindle Fire HD (2013) |
| Dimensions | 191 x 128 x 10.6 mm (7.52 x 5.04 x 0.42 in) |
| Weight | 345 g (12.17 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.