
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Kindle Fire HDX |
| Dimensions | 186 x 128 x 9 mm (7.32 x 5.04 x 0.35 in) |
| Weight | 303 g (Wi-Fi)/ 311 g (4G) (10.69 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 11 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (4G model) |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.