
8.9 inches, 229.7 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
8.9 inches, 229.7 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Amazon |
| Model | Amazon Kindle Fire HDX 8.9 |
| Dimensions | 231 x 158 x 7.8 mm (9.09 x 6.22 x 0.31 in) |
| Weight | 374 g (Wi-Fi)/ 384 g (4G) (13.19 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 8.9 inches, 229.7 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~339 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion, non-removable |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (4G model) |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.