
2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1150 mAh
Processor
411
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Cat |
| Model | Cat B100 |
| Dimensions | 123 x 56 x 17.5 mm (4.84 x 2.20 x 0.69 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | 320p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1150 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 552 h |
| Internal Memory | 128MB ROM, 64MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 411 MHz |
| GPU | No |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.