
4.0 inches, 45.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Cat |
| Model | Cat B15 |
| Dimensions | 125 x 69.5 x 15 mm (4.92 x 2.74 x 0.59 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 7.2/3.6 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 16 h |
| Standby | Up to 456 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.