
2.0 inches, 12.4 cm2 (~17.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
2.0 inches, 12.4 cm2 (~17.4% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
208
GSM | Discontinued
| Brand | Cat |
| Model | Cat B25 |
| Dimensions | 125 x 57 x 22 mm (4.92 x 2.24 x 0.87 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~17.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h 30 min |
| Standby | Up to 156 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 208 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.