
2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1000 mAh
GSM / HSPA | Available. Released 2015, June
| Brand | Cat |
| Model | Cat B30 |
| Dimensions | 118 x 54 x 16 mm (4.65 x 2.13 x 0.63 in) |
| Weight | 101 g (3.56 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) | Scratch-proof glass |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 240 h |
| Card Slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.