
4.5 inches, 55.8 cm2 (~54.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$369
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~54.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2015, September
| Brand | Cat |
| Model | Cat S30 |
| Dimensions | 141.9 x 72.7 x 13.3 mm (5.59 x 2.86 x 0.52 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~54.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@60fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h |
| Standby | Up to 936 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.