
4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$478
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2015, August
| Brand | Cat |
| Model | Cat S40 |
| Dimensions | 144.9 x 74.1 x 12.5 mm (5.70 x 2.92 x 0.49 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@60fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h |
| Standby | Up to 936 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.