
4.7 inches, 60.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$500
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2630 mAh
Processor
Quadcore
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Cat |
| Model | Cat S50 |
| Dimensions | 144.5 x 77 x 12.7 mm (5.69 x 3.03 x 0.5 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Forest, Slate |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2630 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 16 h |
| Standby | Up to 792 h |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quadcore 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.