
4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$706
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Cat |
| Model | Cat S60 |
| Dimensions | 147.9 x 73.4 x 12.7 mm (5.82 x 2.89 x 0.5 in) |
| Weight | 223 g (7.87 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | a-Si AHVA | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF, FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.