
2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 1500 mAh
GSM | Available. Released 2017, June
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy 100 (2017) |
| Dimensions | 129 x 63 x 15 mm (5.08 x 2.48 x 0.59 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 11 h (3G) |
| Standby | Up to 300 h (3G) |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | Yes |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.