
1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.1% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 1000 mAh battery
GSM | Available. Released 2019, April
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Hardcase H10 |
| Dimensions | 109 x 49 x 15 mm (4.29 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Internal Memory | 64MB 32MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.